Noderīgi
Ārkārtējā situācija pagarināta līdz 28.februārim

Lai novērstu Covid-19, īpaši tā jaunā paveida – omikrona – strauju izplatības pieaugumu un saslimstības izraisītos riskus valsts funkciju, tostarp veselības aprūpes pakalpojumu, sabiedrības drošības, sociālo pakalpojumu nodrošināšanai, valdība 6. janvārī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 28.februārim, atstājot spēkā jau esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus*.

Vienlaikus pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, nosakot Covid-19 sertifikātu derīguma termiņu pieaugušajiem iedzīvotājiem.  Vakcinētajiem cilvēkiem sertifikāts būs spēkā 9 mēnešus pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas ar Vaxzevria, Spikevax, Comirnaty un 5 mēnešus pēc Janssen vakcīnas saņemšanas. Pēc šī termiņa, saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, lai saglabātu organisma aizsardzību pret vīrusu un novērstu riskus smagas slimības gaitai, vajadzīga balstvakcinācija. Covid-19 vakcinācijas sertifikāts būs derīgs uzreiz pēc balstvakcinācijas veikšanas.

Plānots, ka Covid-19 vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņš Latvijā stāsies spēkā 15.februārī un  attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu epidemioloģiski drošā vidē, kur nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu. Vakcinācijas derīguma termiņš netiek attiecināts uz bērniem līdz 18 gadiem, jo šai iedzīvotāju grupai pašlaik nav pieejama balstvakcinācija, kā arī darba pienākumu veikšanu**. Darba pienākumu veikšanai saglabājas prasība, pēc pabeigtas primārās vakcinācijas un balstvakcinācija tiek stingri rekomendēta.

Savukārt saskaņā ar  Eiropas Komisijas 21.decembra lēmumu***, sākot ar 1. februāri ceļošanai derīgs Covid-19 sertifikāts būs 9 mēnešus neatkarīgi no saņemtās vakcīnas veida.

Lēmums par balstvakcinācijas nepieciešamību epidemioloģiski drošas vides nodrošināšanai pieņemts pamatojoties uz jaunākajiem pētījumiem par vakcinācijas efektivitāti uz dažādiem Covid-19 variantiem, kas veikti 

Tie liecina, ka balstvakcinācija par 70% palielina iespējas izvairīties no saslimšanas vai saslimt viegli, savukārt gandrīz līdz 90% novērš riskus smagas slimības gaitai un nepieciešamībai ārstēties slimnīcā. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) pēdējā risku novērtējumā minēts, ka saskaņā ar pašlaik pieejamajiem pierādījumiem balstvakcinācija palielina aizsardzību pret smagu slimības gaitu, ko izraisa delta variants, un varētu palielināt aizsardzību pret omikrona variantu.

Veselības ministrija aicina ikvienu pilngadīgu valsts iedzīvotāju, it īpaši tos, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu un vairāk, neatlikt balstvakcināciju un parūpēties par savu un tuvinieku veselību, laikus piesakoties balstvakcīnas saņemšanai. To var izdarīt vēršoties pie sava ģimenes ārsta, piesakoties vietnē manavakcina.lv, vai zvanot pa tālruni +371 8989. Plašāka informācija par vakcīnas saņemšanas iespējām pieejama Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.

Tāpat apstiprinātie grozījumi precizē kārtību, nosakot, ka skolēni virs 12 gadu vecuma, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta varēs piedalīties sporta nodarbībās iekštelpās, ja saņemts negatīvs testa rezultāts izglītības iestādē veiktajā rutīnas skrīningā. Tāpat noteikts, ka trenēties iekštelpās varēs arī pirmsskolas vecuma bērni – vienā nodarbībā varēs būt līdz 20 dalībniekiem. Gadījumos, ja pirmsskolas vecuma bērni nodarbībās trenējas kopā ar skolas vecuma bērniem, tad  ne agrāk kā pirms 24 stundām vecāku uzraudzībā būs jāveic antigēna paštests un tā rezultātam jābūt negatīvam. Noteikts, ka testēšanas izmaksas nodrošina attiecīgās interešu izglītības vai profesionālās izglītības ievirzes programmas īstenotājs.

* Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”; Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 28. septembra noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”

**Plašāku skaidrojumu par vakcinācijas sertifikāta termiņa noteikšanu plānots sniegt rīt, 7.janvārī, preses konferencē, par ko informācija medijiem tiks nosūtīta atsevišķi.

*** Eiropas Komisijas regula Nr. 2021/2288

Informācijas avots: https://www.mk.gov.lv/