LV EN

Sestdiena, 2023. gada 04. februāris
Veronika, Daila
Ludza
Partly cloudy
-6°C
 
A A A

Akcija “Nebrauc miegains!”

Igaunijas-Latvijas-Krievijas programmas projekts “ESTLATRUS TRAFFIC” laikā no 2012.gada 2.aprīļa līdz 2014.gada 1.aprīlim tiek realizēts ar mērķi satiksmes drošības uzlabošanai Igaunijas-Latvijas-Krievijas pierobežā. Projekta partneri ir Igaunijas, Latvijas un Krievijas pašvaldības un satiksmes drošības dienesti un organizācijas- Valsts policija, CSDD, AS “Latvijas valsts ceļi”, Rallija kubs “Ajags LATVIA”, Igaunijas ceļu pārvalde, Pleskavas apgabala valsts satiksmes drošības inspekcija u.c. – kopā ap 20 partneri. Mobilizējot pārrobežu resursus satiksmes drošības uzlabošanai Igaunijas, Latvijas un Krievijas pierobežā, projekta ietvaros tiks organizētas vairākas starptautiskas satiksmes drošības akcijas, sevišķi akcentējot jauno satiksmes dalībnieku drošību. Piemēram, 2013.gada maijā tiks rīkota akcija velo braucējiem, kuras ietvaros notiks gan teorētiskās, gan praktiskās sacensības, kā rezultātā uzvarētāji varēs patrulēt kopā ar ceļu policistiem Rēzeknē. Tiks izveidoti 5 satiksmes noteikumu un velo braukšanas apmācību parki. Satiksmes drošība tiks uzlabota 50km garumā 12 Igaunijas, Latvijas un Krievijas pilsētās, investējot ceļu infrastruktūrā 1,6 milj. eiro. Kopējais projekta budžets ir 1,8 milj.eiro.
Sadarbībā ar CSDD Rēzeknes reģionālo nodaļu un Latvijas Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldi projekta akcijas “Nebrauc miegains!” ietvaros š.g. 12.-14.septembrī Terehovas robežkontroles punktā tiks veikti miegainības mērījumi. Mērījumus veiks Leons Blumfelds, Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docents un pētījuma vadītājs. Akcijas laikā tiks pētīts, kā tad jūtas un kāda ir miegainības pakāpe autovadītājam, stāvot pie robežšķērsošanas punktiem 2, 5, 12 stundas un pat vairākas diennaktis, līdz ar apdraudot savas un arī pārējo pilsoņu dzīvības. Iepriekš Rīgas Stradiņa universitātes veiktie pētījumi Latvijas pierāda, ka trešdaļa autovadītāju riskē iemigt pie auto stūres. Vairāk nekā 90 % no riska grupas šoferiem šo problēmu neapzinās. Neizgulējies un noguris autovadītājs reaģē lēnāk, nespēj laikus pieņemt lēmumu vai pat uz sekundi iesnaužas. Miegains šoferis tiek pielīdzināts iereibušam autovadītājam. Sekundes miega iespaidā autovadītāji neapzinoties nobrauc no ceļa, apmet kūleņus, ieskrien stabā vai izraisa frontālas sadursmes. Speciālisti ir pierādījuši, ka nepieciešams ceturksnis stundas, bet ne vairāk ilgs miegs, pēc kura nogurušie autovadītāji var turpināt ceļu.
Projekta ietvaros Latvijas-Krievijas un Igaunijas-Krievijas robežšķērsošanas punktos tiks uzstādīti stendi un izplatīti bukleti ar vēstījumiem/saukļiem “Nebrauc miegains!”, “Atpūties un brauc!”, “Izgulies un brauc!”, “15 minūtes miega var izglābt Tev dzīvību!”.

 

Ilze STABULNIECE
Latvijas-Igaunijas-Krievijas programmas projekta “ESTLATRUS TRAFFIC” vadītāja
Eiroreģiona „Ezeru zeme”
Latvijas biroja vadītāja
Mob. 29 47 26 38
ilze@kraslava.lv

 

Vitālijs KEIŠS
CSDD Rēzeknes reģionālās nodaļas priekšnieks
Mob. 26 59 56 42
vitalijs.keiss@csdd.gov.lv