LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Partly cloudy
-3°C
 
A A A

Aizvien visaktīvākie zagļi ir oktobrī un aprīlī

Drošības pakalpojumu kompānijas AS G4S Latvia apkopotie dati par šā gada deviņiem mēnešiem liecina, ka visaktīvāk likumpārkāpēji tiek aizturēti aprīļa un oktobra mēnešos. Šī tendence pēdējo gadu laikā saglabājusies nemainīga, un arī šogad oktobrī G4S drošības eksperti prognozē likumpārkāpumu skaita pieaugumu.
G4S Latvia pārstāvji skaidro, ka garnadži izmanto aukstā laika iestāšanos, un lielākajā daļā gadījumu iecerēto guvumu mēģina paslēpt aiz biezajām virsjakām, biksēm, tā saucamajās “kapucēs” un citviet.
Kopumā 2010.gadā AS G4S Latvia aizturēja vairāk nekā 1600 personas, no kurām 60% bija vīrieši un 40% sievietes.

Visvairāk zādzību mēģinājumu – universālveikalos
Saskaņā ar G4S Latvia statistiku visvairāk zādzības mēģinājumus garnadži mēģina pastrādāt tieši apģērbu, un universālveikalos ar nolūku preces lietot gan personīgām vajadzībām, gan tālākai realizēšanai.

Jānis Ābele, AS G4S Latvia Drošības funkciju departamenta direktors: “G4S Latvia darbinieku novērojumi liecina, ka modernu, īpaši zīmolu apģērbu dēļ cilvēki ir gatavi riskēt, zaudējot savu reputāciju un nedomā arī par sarežģījumiem nākotnē darba tirgū, nonākot konfliktā ar likumu.
Raksturīgākie zādzību mēģinājumi ir paslēpt kāroto preci zem virsdrēbēm, kā arī izmantojot dažādas speciāli pielāgotas un izveidotas ietaises. G4S Latvia darbinieki vairākkārt atklājuši gadījumus, kad garnadži piestiprina ķermenim līmlentes vai gumijas, lai preces paslēptu zem drēbēm. Konstatēti arī tādi gadījumi, kad likumpārkāpēji cenšas samulsināt pārdevējus to acu priekšā. Proti, “potenciālais pircējs” izvēlas laikot daudz un dažādus apģērbus, ik pa brīdim daļu no tiem apmainot, taču rezultātā atsevišķi apģērba gabali cilvēkam ir jau mugurā. Šādus zādzību mēģinājumus ir izdevies identificēt vairākkārt un novērst zaudējumus klientam vairāku simtu latu apmērā no katras šādas aizturēšanas reizes.”
Mazākā un lielākā zādzības summa
2011.gadā pirmo reizi tika uzrādīta arī mazākā zādzību summa, jo tā savā ziņā ir unikāla. Mazākā fiksētā zādzības summa ir bijusi divi santīmi, turpretī lielākais zādzību mēģinājums – par summu 800 latu apmērā. Nemainīgi jau trīs gadu garumā visvairāk zādzības mēģinājumus (44%) pastrādājuši cilvēki ekonomiski aktīvā vecumā, t.i., no 21 – 40 gadiem. Jaunākajam aizturētajam ir 5 gadi, taču vecākajam garnadzim ir 90 gadi.

Garnadžu aktivitāte Latvijā un Eiropā
Kopumā Latvijā pērn ir izdarīti aptuveni 57 000 noziegumi . Visnedrošākās no Eiropas valstīm ir Apvienotā Karaliste, kur gada laikā notiek aptuveni 6 523 706 noziegumi. Tai seko Vācija ar 6 507 394 veiktajiem noziegumiem gada laikā un Francija, kur pērn konstatēti aptuveni 3 771 900 noziegumi .