LV RU EN

Sestdiena, 2022. gada 02. jūlijs
Lauma, Ilvars, Halina
Ludza
Cloudy
16°C
 
A A A

Aizvadīta Eiropas Kultūras mantojuma diena Ludzas novadā

Iespaidiem bagāta izvērtās Eiropas Kultūras mantojuma diena Ludzas novadā, kas šoreiz bija veltīta dzelzceļa tematikai. Septembrī aprit 120 gadi, kopš atklāta regulāra satiksme Vindavas – Ribinskas dzelzceļa līnijas posmā Zilupe – Krustpils, kas tajos laikos nozīmēja strauju apkārtnes attīstību un jaunas iespējas. Sliežu ceļš pavēra tirdzniecības iespējas visiem apkaimes zemniekiem. No dzelzceļa stacijām tika tansportēta lauksaimniecības produkcija, veda pat pienu un olas. Bekons, sviests tika sūtīts eksportam uz Vāciju un Angliju. Dzelzceļš bija asinsrite, kas ienesa aktīvu rosību plašā apkaimē. Lauku jaunatnei pavērās iespēja studēt lielpilsētās, jo parādījās transports, lai tur nokļūtu. Mūsdienu cilvēkam šobrīd varbūt pat grūti aptvert dzelzceļa ietekmes mērogus un nozīmīgumu tolaik.

Lai kaut nedaudz ieskicētu dzelzceļa transporta nozares nozīmīgumu tautsaimniecībā, Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros tika rīkotas aktivitātes arī Ludzas novadā. Liels izaicinājums bija savākt faktaloģisko materiālu, jo pat Latvijas dzelzceļa muzeja fondos bija atrodamas vien dažas fotogrāfijas un staciju atvēršanas/ aizvēršanas gadskaitļi. Pateicoties milzīgai novada bibiotēkas darbinieku, Ludzas muzeja kolektīva, brīvprātīgo uzcītībai un neatlaidībai tas patiesi izdevās. Sadarbībā ar  Ludzas TIC, novada kultūras iestādēm, Kultūras mantojuma pārvaldi, Autotransporta direkciju, AS “ Pasažieru pārvadājumi” un daudziem atsaucīgākajiem novadniekiem varējām nodrošināt piedzīvojumiem bagātu braucienu vilcienā Ludzas novada posmā Cirma – Zilupe.

Eiropas kultūras mantojuma dienu atklāšana Ludzā notika ar izstādes apskati, teatrāļu uzstāšanos, vilciena svinīgo sagaidīšanu ar orķestri un braucienuuz Zilupi. Daudzi dalībnieki atzinās, kas tas bija viņu bērnu pirmais bauciens. Tālākie ciemiņi bija mērojuši ceļu pat no Ventspils. Ar informatīvām plāksnēm bija iezīmētas – Zvirgzdene, Isnauda, Ozolkalns, kur stacijas šobrīd  ir slēgtas. Pa vagona logu tās labāk saskatīt palīdzēja vilciena palēninātā gaita un svilpiens. Zilupe sagaidīja ar vietējiem, ierasto pierobežas šarmu un sirsnību. Vietējo mājražotāju piedāvājums, vēstures liecību izstāde, kas eksponēta tieši virs dzelzceļa siedēm. Dzelzceļa stacijas vadības pults izpēte, dzelzceļnieku stāsti, robežsargu paraugdemonstrējumi. Bērnus burtiski apbūra jautro šķēršļu josla un vizināšanās zirgu ratos. Kulminācija – Sibīrijas pelmeņu baudīšana improvizētā stacijas āra bufetē. Ar skaļu svilpienu vilciens aicināja doties uz mājām. Aizbraukt, lai atgrieztos kādā no turpmākajiem Ludzas TIC organizētajiem pasākumiem.

 

Sagatavoja:

Ludzas novada tūrisma organizatore Ilga Ivanova

Mārtiņa Ivanova foto

 

coloring.cool