LV EN

Otrdiena, 2023. gada 07. februāris
Ričards, Rihards, Nelda
Ludza
Mostly sunny
-2°C
 
A A A

Aicina sakopt kapu vietas

Daudz dzirdēts un zināms par latviešiem piemītošo kapu kopšanas tradīciju vai mirušo kultu. Lielākā daļa no mums rūpīgi kopj savu tuvinieku atdusas vietas, gaida ikgadējos kapusvētkus un svecīšu vakarus.

Dažkārt izejam cauri kapsētai, lai papētītu uzrakstus, gadu skaitļus, fotogrāfijas, pieminekļu un krustu formas. Šai niansei Ludzas kapos arī gribam pievērst uzmanību. Ludzānietei, pilsētas un novada vēstures zinātājai, ilggadējai muzeja darbiniecei Innai Jegorovai jau sen padomā izcilu Ludzas personību, ar Ludzas vēsturi saistītu cilvēku kapa vietu sakārtošana. Izstaigājot Ludzas kapsētu, Jegorovas kundzei ir kas sakāms gandrīz par katru no vecajiem, pamatīgajiem pieminekļiem, par cilvēku, kas šeit apglabāts. Tas – no slavenajiem ārstiem, te – Ludzas vakarskolas direktors Mikunovs, te – mācītāja ģimene, ārsti Bedržickis un Rekaševs, Bekers – pirmās aptiekas Ludzā turētājs, Svenne – izglītības inspektors un skolotājs, Rutkovskis – pilsētas galva utt. Un gandrīz katram kāda saikne ar Ludzu, katrs ir devis ieguldījumu un atstājis savu zīmi Ludzas vēsturē. Tāpat ir jāsaglabā un jārestaurē mākslinieciski vērtīgākie senie, klasiskie krusti.

Cik daudz no tā zinām mēs, ludzānieši, īpaši mūsu jaunieši? Un vai gribam zināt? Cik daudzi no mums zina, kur un kam par godu uzstādīta 6 reizes mazāka Aleksandrijas bākas (Pēterburgā) kopija?

Daudziem kapu pieminekļiem ir nolūzuši krusti, aizaugušas kopiņas, nošķiebušās apmales, nav salasāms arī iegravētais vārds. Tamdēļ Ludzas novada pašvaldības un SIA Ludzas apsaimniekotājs darba kārtībā skatāms šis jautājums. Ir apsekotas šo cilvēku kapa vietas, izveidots albums, un NVA nodarbinātības projekta stipendiāti ir ķērušies pie darba Ludzas kapos. Tā kā cilvēki, kuru piemiņu un atdusas vietu mēs gribam saglabāt, pārstāvēja kādu jomu, piemēram, tie bija izglītības, kultūras darbinieki, mediķi, tirgotāji utt., pēc tam, kad šīs apbedījumu vietas tiks sakārtotas, pie tām tiks uzliktas informatīvas zīmes (ar ko šī personība ir bijusi nozīmīga Ludzai). Tālāk tiek plānots piedāvāt pilsētas iestādēm – skolām, slimnīcai, muzejam, biedrībām, arī uzņēmējiem vai privātpersonām uzņemties attiecīgās kapavietas uzturēšanu. Iespējams, ka arī pilsētas viesu iepazīstināšanu ar izcilu personību atdusas vietām Ludzā varētu iekļaut kādā no tūrisma maršrutiem, domā Ludzas TIC vadītāja Līga Kondrāte.

Būtiska problēma, kas skar ne tikai lielpilsētas, ir apbedījuma vietu trūkums. Arī Ludzā ātri vien ar to saskarsimies. SIA Ludzas apsaimniekotājs jāveic kapu inventarizācija, novada pašvaldībai jāizstrādā attiecīgi kapu apsaimniekošanas saistošie noteikumi. Tāpat jāpievēršas Ludzas vecticībnieku kapu sakārtošanai, to apsaimniekošana arī jānodod uzņēmumam SIA Ludzas apsaimniekotājs.

SIA Ludzas apsaimniekotājs valdes locekle V. Lazovska rosina: “Ne vien vecajos, bet arī jaunajos kapos ir kopiņas, kuras gadiem ilgi neviens neapkopj. Aicinām ludzāniešus atcerēties par saviem tuviniekiem, radiem, paziņot kaimiņiem vai attālākajiem radiniekiem, ja kapa vietas sakārtotas netiks, tās tiks nodotas tālākai izmantošanai. Vietās, kur jau pēc apglabāšanas pagājuši 20 gadi, iespējams glabāt no jauna. Iespējams, ka daudzi ekonomisku apsvērumu dēļ šodien netiek uz attālākajiem kapiem, daļa ir ārzemēs, tāpēc jāmeklē risinājums vai jārēķinās ar to, ka kapavieta tiks izmantota otrreiz. Mēs nevaram sodīt par tuvinieku kapa vietu nekopšanu, tā ir katra personīgā attieksme un uzskats.”