LV EN

Sestdiena, 2023. gada 04. februāris
Veronika, Daila
Ludza
Partly cloudy
-6°C
 
A A A

Aicina preventīvi rūpēties par mājokļa drošību plūdu laikā

Izvērtējot nopietnās pērn radītās plūdu sekas, G4S drošības eksperti atgādina, ka plūdu riskiem ir pakļautas ne tikai regulāri applūstošās teritorijas, bet arī daudzu jaunbūvju īpašnieki. Tas galvenokārt skaidrojams ar līdz galam nepārdomātu mājokļa vietas izvēli – kā prioritāti izvirzot skaistus skatus un ūdens tuvumu, bet neveicot teritorijas applūšanas draudu analīzi.

Kopumā visā Latvijas teritorijā ik gadu plūdu apdraudētas ir vairāki tūkstoši ēkas, un, kā liecina pieredze, pavasara plūdu laikā ūdens līmenis ūdenskrātuvēs un to tuvumā var mainīties ļoti strauji, pat dažu stundu laikā.
Ilze Jermacāne, AS G4S Latvia Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja: “Arī mūsu uzņēmuma praksē bijušu gadījumi, kad saņemam trauksmes signālus no mājokļiem, kur no rīta, saimniekiem prom braucot mājoklis ir drošībā, savukārt jau pēcpusdienā mitruma detektori ir uztvēruši ūdens parādīšanos, jo pagrabā vai pirmajā stāvā uz grīdas ir parādījies ūdens, un signalizācijas sistēma ir noraidījusi plūdu trauksmes paziņojumu. Uzstādītā drošības sistēma dod signālu un ļauj nekavējoties reaģēt – vēl pirms tam, kad mājoklim, iedzīvei, pašiem saimniekiem un mājas mīluļiem radīts reāls apdraudējums. Līdz ar to, protams, lielākajam riskam ir pakļauti tie īpašumi, kas bez uzraudzības atstāti uz ilgu laiku un nav aprīkoti ar signalizāciju.”

G4S Latvia Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja Ilze Jermacāne arī norāda, ka mājokļos, kuros nav iespējama pastāvīga saimnieku klātbūtne, īpaši ieteicams uzstādīt ūdens noplūdes vai mitruma detektorus, kas apdraudējuma gadījumā brīdinās ēkas īpašnieku un drošības pakalpojumu kompāniju. Tas attiecas gan uz plūdu un palu risku samazināšanu, gan arī tādiem sadzīves negadījumiem kā, piemēram, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas bojājumiem. Plīsušas ūdensapgādes vai kanalizācijas caurules ir īpašuma sabojāšanas risks ar ko jārēķinās ikvienam namīpašniekam cauru gadu, ne tikai plūdu apdraudētās teritorijās un pavasara palu laikā.

G4S pamata ieteikumi plūdu risku un to seku mazināšanai:

1. Sekot līdzi laika prognozēm, meteoroloģiskajiem apstākļiem, kā arī informācijai masu medijos par situāciju un ūdens līmeni ūdenstilpnēs attiecīgajā atrašanās vietā, kā arī vietās, pa kurām nepieciešams pārvietoties, piemēram, uz un no darba.
2. Kritiskas situācijas gadījumā zvanīt 112 un turpmāk rīkoties saskaņā ar VUGD, kā arī citu atbildīgo institūciju un operatīvo dienestu rīkojumiem.
3. Būtiski izdarīt visu iespējamo, lai maksimāli novērstu jebkādus īssavienojumu riskus, jāatvieno elektriskās iekārtas un instalācijas no elektropadeves u.tml.
4. No īpašuma zemākajiem stāviem (pagraba un pirmā stāva) kustamā manta pēc iespējas jānogādā augstākos stāvos, bēniņos vai jāpārvieto uz pagaidu mītni.
5. Savlaicīgi jāparūpējas par pagaidu mītni gadījumā, ja plūdu dēļ mājoklī uzturēties nav iespējams (izolēts no ārpasaules, pārplūdis u.c.). Īpaši savlaicīgi tas jādara mājdzīvnieku un/vai mājlopu īpašniekiem.
6. Evakuācijas gadījumā jāpārliecinās, kas visas mājokļa durvis un logi ir aizvērti. Drošības nolūkos iespējams izmantot arī speciālu līmlenti logu un durvju aizlīmēšanai, kā arī, ja logiem ir restes, tās aizslēgt, lai situāciju neizmantotu garnadži.
7. Iespējams, konkrētos gadījumos lieti noderētu iegādāti vai iznomāti speciāli ļoti jaudīgi ūdenssūkņi vai nosūcēji, kas paredzēti liela ūdens daudzuma uzsūkšanai vai pārsūknēšanai.

Informāciju sagatavoja G4S Latvia