LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Mostly cloudy
-3°C
 
A A A

“Agro Food Holding Lily” projekts – ideāls risinājums Latgales zemniekiem vai smalka krāpšanas sistēma

25. martā Ludzas novada domes sēžu zālē kuplā skaitā pulcējās Ludzas novada un kaimiņu novadu zemkopji uz tikšanos ar mazpazīstamas firmas “Agro Food Holding Lily” pārstāvi Oskaru Brežģi, kas prezentēja un aicināja piedalīties kompleksā lauku attīstības projektā zemes īpašniekus, kuri vēlas ierīkot savā zemes īpašumā novatoriskas siltumnīcas, ekoloģiski tīru dārzeņu, ogu, garšaugu audzēšanai, kā arī mūsdienīgas zivju audzētavas. Latvijas reģionos paredzēts izvietot aptuveni 5000 siltumnīcu, kā arī būvēt ekoloģiskas minifermas liellopu, cūku, kazu, aitu un mājputnu audzēšanai, aprīkojot tās ar mūsdienīgām iekārtām. Siltumnīcās un dzīvnieku novietnēs tikšot izmantotas dažāda veida alternatīvās enerģijas kombinācijas (saules, vēja, ģeotermiskā un, izmantojot biomasu), kas būtiski samazina siltumnīcu izmaksas. Elektrības pārpalikums tiks piegādāts Holdingam pārdošanai Eiropas Savienības valstīs. Mēslošanai tiks izmantots tikai organisks mēslojums uz sapropeļa bāzes.

“Agro Food Holding Lily” partneri ir kāds Amerikas investīciju fonds, Izraēlas agrārais fonds, bankas Latvijā un noslēpumaini privātie investori, kas šajā projektā iegulda 4 miljardi 142 miljoni 900 tūkstoši ASV dolāru. Latgalei vien tikšot piešķirts1 miljards 278 miljoni ASV dolāru, paredzot darba vietu daudzumu lauku saimniecībās -9182 cilvēkiem.

Ja zemes īpašnieks ir ieinteresēts piedalīties “Agro Food Holding Lily” lauku attīstības projektā, nepieciešams, lai viņam būtu neapgrūtināta zemes platība, ne mazāka par 1,5 ha (minimālais vienas siltumnīcas izmērs 0,9 ha). Dalībai lauku attīstības projektā vismaz uz 10 gadiem tiks noslēgts līgums, saskaņā ar kuru Holdings apņemas maksāt nomas maksu par izmantojamo zemi (vidējo summu, kāda šobrīd tiek piedāvāta konkrētajā reģionā), veikt un apmaksāt visus celtniecības darbus, piegādāt un uzstādīt visu nepieciešamo aprīkojumu, uzņemoties tā līzingu un apdrošināšanu, nodrošina visas saražotās produkcijas pārdošanu vai pārstrādi, piegādā mēslojumu, lopbarību un citas izejvielas atbilstoši ražotnes veidam, algo strādniekus un speciālistus, apmaksā zemes īpašnieka darbu; sniedz agronoma, veterinārārsta un citu speciālistu pakalpojumus atbilstoši ražotnes veidam, nodrošina nepieciešamos laboratorijas pakalpojumus, veic ražošanas procesu uzraudzību un produktu kvalitātes kontroli, izmantojot sensorus un centralizētas kontroles sistēmas, nodrošina aprīkojuma tehnisko apkopi un apsardzi. Savukārt, zemes īpašnieks saņem zemes nomas maksu, uz līguma darbības laiku var uzņemties siltumnīcas pārvaldnieka vai darbinieka pienākumus (mēneša atalgojuma iespējamā minimālā summa Ls 600).

“Agro Food Holding Lily” aprīkojuma atmaksāšanās laiks 4-5 gadi. Pēc 10 gadiem ražotne tiek pilnībā nodota zemes īpašnieka īpašumā. Pēc Holdinga līzinga pilnīgas atmaksas, zemes īpašnieka, kā holdinga darbinieka, alga tiks būtiski palielināta un turpmākā zemes īpašnieka sadarbība ar

Holdingu iespējama uz savstarpējas vienošanas pamata. Pēc prezentācijas “Agro Food Holding Lily” pārstāvi Oskaru Brežģi tikšanās dalībnieki burtiski apbēra ar jautājumiem, jo šāds piedāvājums zemkopjiem šķita tik ārkārtīgi vilinošs, tāpēc arī vienlaicīgi maz ticams, jo Latgales novada zemnieki ir tik daudz reižu krāpti un pievilti, ka noticēt tam ir grūti. Oskars Brežģis pastāstīja, ka paredzamie Holdinga produkcijas noieta tirgi būs ANO Vispasaules Pārtikas Programma (WFP) – galvenais vairumpircējs, Starptautiskais Sarkanais Krusts – palīdzības programma bada cietējiem, Krievijas un Eiropas vairumtirgus, jauninājums – ekoloģisko produktu piegāde patērētājam mājās tieši no fermas, pēc iepriekšēja pieteikuma. Zemnieku dalībai projektā nebūs īpašu ne vecuma, ne citu ierobežojumu, svarīgākais, lai zemes īpašumam būtu normāls piebraucamais ceļš, nebūtu purva augsne un līdzens lauks. Projektam pieteiktos zemes īpašumus izvērtēs tos apskatot

caur satelītu sistēmu, klāstīja O. Brežģis. Projekta atmaksāšanos 4 – 5 gadu laikā nodrošinās augtas ražas. Piemēram, siltumnīcā, kas pateicoties alternatīvās enerģijas izmantošanai ražos visu gadu, tomātu raža no m2 gadā sasniegs aptuveni 257 kg. Darbam siltumnīcās, zemes īpašnieka ģimenes locekļiem būs iespēja piedalīties firmas organizētajās apmācību programmās. Jau šobrīd top izstrādātas šādas apmācību programmas un speciālisti no ASV dosies uz vietas

apmācīt darbiniekus, izmantojot tulkus, apgalvoja O. Brežģis. Viņš nosauca arī provizoriskus datus, cik ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes varētu iesaistīt ražošanā Ciblas novadā – 50,4 ha, darbinieku skaits 202, Zilupes novadā 40,8 ha un 86 darbinieki.

Jau šonedēļ “Agro Food Holding Lily” mājas lapā www.agrofoodholdinglily.eu varēs aplūkot un iepazīties ar nodomu līgumu, kuram vēl nav juridiska spēka, bet ļaus Holdingam apzināties, cik zemkopju vēlas iesaistīties šajā projektā. Kādi būs reālā līguma nosacījumi, O. Brežģis no konkrētas atbildes izvairījās, jo līgumi šobrīd tiek izstrādāti.

Savu viedokli un sarūpēto informāciju par nezināmo firmu “Agro Food Holding Lily” 27. marta telekompānijas “TV3” raidījumā sniedza raidījuma “Nekā personīga” kolēģi.

Izrādās “Agro Food Holding Lily” adrese reģistrēta nelielā koka mājā dažus metrus no Satversmes aizsardzības biroja Rīgā, Miera ielā. Šajā vietā dzīvesvietu deklarējusi arī vienīgā firmas valdes locekle Lilija Smirnova. Raidījumam zvanot firmai, tālruni pacēlis tās darbinieks Genādijs Smirnovs, bet no intervijas atteicies, jo vēl neesot īstais laiks. Četru miljardu devēju vārdu “Agro Food Holding Lily” tur noslēpumā. Prezentācijā, kas atrodama firmas mājas lapā internetā, uzskaitīti vairāki atbalstītāji Latvijā. Starp tiem ir kāda firma, kas kopā ar amerikāņiem izstrādājusi programmu, kā ātri un lēti audzēt ekoloģiskos dārzeņus. “Lursoft” dati gan liecina, ka tā ir Smirnovam piederoša un ar zaudējumiem strādājoša neliela celtniecības firma. Kāds cits atbalstītājs ir firma “M-Zelts”. Tā atrodas garāžu kooperatīvā “Lubāna” un tā nodarbojas ar Latgales ezeros izrakto dūņu pārstrādi mēslojumā. Interesantākais holdinga atbalstītājs ir Baltijas atjaunojamās enerģijas asociācija, kuru pirms nonākšanas politikā izveidoja bez darba palikušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks, patlaban Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs (V). Viņš “Nekā personīga” apstiprina, ka ir bijis saistīts ar šo asociāciju un aizdomīgo firmu dibinājis viņa klases biedrs – Smirnovs. “Patiesībā daudz vairāk neko es nevaru pateikt. Nezinu, ko viņš dara un cik tālu viņš ticis,” apgalvo deputāts.

Viņš stāsta, ka asociācija tā arī darbību nav uzsākusi un viņu ar klasesbiedru Smirnovu nekādi darījumi patlaban nesaistot. “Izklausās pēc pasakas, bet būtu labi, ja tāda pasaka piepildītos…” saka Loskutovs, bet, komentējot, cik liela iespējamība, ka “Agro Food Holding Lily” solījumi tiks izpildīti, norāda: “Nu, es dotu 2 procentus.”

“Agro Food Holding Lily” sadarboties mudinājis daudzas pašvaldības. Dzirdīgas ausis bijušas Līgatnē, Priekulē un Madonā. Savukārt vislielākā atsaucība ir Latgalē, kurai piesolīti 1,2 miljardi dolāru (0,6 miljardi latu) un ar siltumnīcām apbūvēt platības, kas ir vairāk nekā puse no visas Rēzeknes pilsētas teritorijas. “Agro Food Holding Lily” pārliecināšanas kampaņu aizvadītajā nedēļā uzsākta Rēzeknē un Ludzā.

Rēzeknē un Ludzā investoriem ļaus sevi pierādīt. Lai arī vietējie deputāti par fantastiskajiem plāniem smīkņā, daudzi zemnieki jau interesējas, kā savas zemes iznomāt. Par “Agro Food Holding Lily” neko nebija dzirdējuši ne zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), ne vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), kurš aicina pašvaldības un zemniekus būt uzmanīgiem. Cik ticami ir milzīgo investīciju solījumi, “Nekā personīga” vaicāja arī ASV vēstniecībā Latvijā. Tur saņemta diplomātiska atbilde: “ASV vēstniecības Tirdzniecības nodaļa regulāri nodrošina pakalpojumus dažādiem ASV uzņēmumiem, un “Agro Food Holding” pārstāvji ir tikušies ar ASV valdības pārstāvjiem šīs ierastās kārtības ietvaros. Cik mums zināms, “Agro Food Holding” kopā ar tās partneriem ASV ir ieplānojuši vairākus kopīgus projektus, taču mūsu rīcībā nav informācijas par pašreizējo projektu progresu, kas izskanējušo informāciju apliecinātu.”

Dzidra Rudzīte