LV RU EN

Sestdiena, 2021. gada 23. oktobris
Daina, Dainida, Dainis
Ludza
Mostly cloudy
4°C
 
A A A

Rotaļu laukums Tutānu ciemā – bērnu attīstībai un brīva laika pavadīšanas dažādošanai

Bērnu rotaļu laukums jebkurā pagalmā ir bērnu fantāzijas attīstības pasaule. Droša, tīra vide, košas krāsas un dabas klātbūtne ar kokiem, krūmiem, zālieniem veido daudzveidīgu saskarsmes telpu, kur kopā var rotaļāties visi bērni, kā arī viņu vecāki var iepazīties viens ar otru, apspriest kopīgas tēmas, rast risinājumus kādām personīgām vai vietējās kopienas problēmām. Kustēties, vingrot, elpot svaigā gaisā – to visu var bērniem un viņu vecākiem piedāvāt pagalms.

Saskaņā ar īru bērnu psiholoģes M.Koinas pētījumu ir 5 iemesli, kāpēc bērniem jāspēlē rotaļu laukumos: 1) sociālā, garīgā un valodas attīstība; 2) fiziskā attīstība un laba vingrošana; 3) emocionālā attīstība un pozitīvās garīgās veselības veicināšana; 4) tas ir jautri; 5) tas ir ērti vecākiem. Šūpošanās bērnu iepriecina, nomierina un atslābina, tā attīsta un trenē viņa vestibulāro aparātu, sekmē smadzeņu darbību, stiprina roku un vēdera muskuļus. Kāpšana un kāpelēšana ir saistīta ar kustību koordinācijas attīstību – maziem bērniem obligāti jāmācās kāpelēt, lai attīstītu roku un kāju koordināciju, locītavu darbību. Balansēšana attīsta loģisko domāšanu un telpisko izjūtu. Mazo bērnu spēlēšanās ar smiltīm attīsta viņu sīko motoriku. Kopīgā spēlēšanās ar citiem bērniem attīsta bērnu valodu, bērni apgūst sociālās lomas. Šķiet, neviens neapšauba rotaļu laukumu nozīmīgumu, bet atrast finansējumu šīs svarīgās infrastruktūras ierīkošanai dažreiz ir grūti.

Tagad arī Cirmas pagasta Tutānu ciemā bērniem ir iespējas spēlēties rotaļu laukumā.  Tutānos dzīvo ap 30 bērniem vecumā līdz 15 gadiem. Viena no iespējām, kur bērni var pavadīt brīvo laiku, bija rotaļu laukums ar vecām metāla konstrukcijām. Iekārtu detaļas bija nolietojušās, iekārtas nebija drošas, savu estētisko kvalitāti tās sen bija zaudējušas. Pateicoties Eiropas Savienības finansējumam (12 152.25 euro), kas tika piešķirts Ludzas novada pašvaldības projektam “Rotaļu laukums Tutānu ciemā – bērnu attīstībai un brīva laika pavadīšanas dažādošanai”, daudzdzīvokļu māju pagalmā Cirmas pagasta centrā nesen tika uzstādītas jaunas šūpoles, rotaļu komplekss, smilšu laukumiņš un karuselis. Konstrukcijas uzstādīja SIA “Ksil Baltic” par kopējo summu 14 397.84 euro.

Ludzas novada pašvaldība pateicas biedrībai “Ludzas rajona partnerība”, Lauku atbalsta dienestam par atbalstu un Cirmas pagasta pārvaldei par sadarbību šī projekta īstenošanā.

Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014-2020. gadam apakšpasākums “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”

Projekts Rotaļu laukums Tutānu ciemā – bērnu attīstībai un brīva laika pavadīšanas dažādošanai” 16-01-AL34-A019.2201-000004

 

Sagatavoja projekta vadītāja Viola Andruščenko

coloring.cool