LV RU EN

Svētdiena, 2022. gada 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis
Ludza
Partly sunny
12°C
 
A A A

09. 03. 2010. Zaļo investīciju forumā Lietuvā

Turpinās Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007-2013 līdzfinansētā projekta “Zaļās Investīcijas”(Green Investments) aktivitātes.

Š.g. 4. martā Ludzas novada domes projektu vadītāja, zaļā projekta koordinatore Ilona Leščinska piedalījās forumā Lietuvā, kur tikās visi astoņi projekta partneri – Ludzas un Rēzeknes pilsēta, Rēzeknes, Aglonas un Krāslavas novads (LV), Anīkšču, Utenas un Kupišķu rajons (LT). Līdzi devās arī novada eseju konkursa jauniešiem uzvarētāja, Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēkne Linda Nagle.

Latvijas un Lietuvas lektori iepazīstināja klātesošos ar dažādiem jauninājumiem un risinājumiem, īstenojot zaļu dzīvesveidu un veidojot pievilcīgu dzīves vidi.

Klātesošos sveicināja Utenas pilsētas mērs Alvydas Katinas, Latvijas Eiroreģiona Ezeru zeme pārstāvniecības vadītāja Ilze Stabulniece un projekta vadītāja Laila Vilmane.

Linas Stanaitis, nacionālā parka Aukštaitija informācijas un kultūras departamenta vadītājs, atraktīvā prezentācijā rosināja piedomāt pie tā, cik nevērīgi mēs izturamies pret dažādiem izejvielu pārpalikumiem, piemēram, koksni, cik daudz mums nozīmē ārišķīgais, vizuālais, nevis saturs.

Utenas attīstības nodaļas vadītāja Nijole Graužinyte stāstīja par māju siltināšanas pieredzi Utenā. Siltinātajos mājokļos Utenā iedzīvotāji par apkuri maksā ap 2, 16 – 3,80 Litiem (t.i. ap 0,50 Ls- 0, 80Ls).

Daugavpils Universitātes profesors Arturs Skute, klāstīja par inovatīvo ēku būvniecības pieredzi ASV.

SIA LATGRAN agronomijas speciālists iepazīstināja ar granulu ražotnēm Latvijā, ar iespējām un jauniem biogranulu ražošanas veidiem.

Par pieredzi saules enerģijas izmantošanā stāstīja mūsu kaimiņi, Rēzeknes pilsētas Ārējo sakaru nodaļas vadītāja S. Jonikāne. Jaunās Rēzeknes pilsētas robežzīmes, ko ievērojuši autobraucēji, aprīkotas ar inovatīvām tehnoloģijām – saules baterijām, kas uzkrāj saules enerģiju un vakarā izgaismo fonu. Mūsdienu pasaule dinamiski attīstās, izmantojot dabas resursus. Tādēļ tieši tagad aktuāls kļuvis jautājums, vai izmantot tradicionālos, neatjaunojamos enerģijas avotus ir mērķtiecīgi un perspektīvi. Energoresursu cenu kāpums, nelabvēlīga ekonomiskā situācija, nepieciešamība pēc salīdzinoši elastīgāku apkures un ūdensapgādes sistēmu ieviešanas – tas viss pamato jaunu, modernu tehnoloģiju ieviešanas nepieciešamību, piekrita klātesošie.

Projekta aktivitātes Ludzā sāksies, kolīdz nokusīs šīs ziemas dziļais sniegs. Ludzas iedzīvotāji pavasarī un rudenī tiks aicināti talkā, lai pilskalna un Odukalna nogāzes iztīrītu un atbrīvotu no krūmiem, kokiem.

Gūt pieredzi par to, kā rosināt savus vienaudžus, jauniešus iesaistīties ilgtspējīgas dzīves vides veidošanā, 3-dienu motivācijas apmācībās Lietuvā varēs eseju konkursa uzvarētājas L. Nagle un A. Šekova.

coloring.cool